• Bahçelievler/İstanbul
  • info@zensmiledental.com

İmplant Tedavisi

İmplant Tedavisi

Eksik dişlere sahip olmak hem ağız ve diş sağlığı açısından hem de kozmetik açıdan önemli bir sorun oluşturuyor. Gelişen teknoloji sayesinde diş hekimliğinde geleneksel olarak kullanılmakta olan köprü ve protez tedavilerine alternatif olarak geliştirilen implant tedavisine gösterilen ilgi giderek artıyor. 

 

İmplant Tedavisi Nedir?

 İmplant; ağızdaki eksik dişlerin yerine konulabilmesi için çene içerisine yerleştirilen genellikle vida şeklindeki yapay diş köküne implant deniliyor. Titanyumdan yapılan vidaların üzerine diş protezlerinin yerleştirilmesi ile implant tedavisi uygulanıyor. Çene kemiği titanyumu vücudun bir parçası olarak algıladığı için implantlar çoğunlukla titanyumdan yapılıyor. İmplantlar sahip oldukları yüksek doku uyumu sayesinde oldukça yüksek başarı oranına sahip bulunuyorlar.

İmplant tedavisi sırasında komşu dişlerin kesilmesi gerekmediği için diğer tedaviler karşısında avantajlı olarak kabul ediliyor. Kök görevi gören implant diş sayesinde kişi doğal dişlerinde olduğu gibi rahatlıkla yemek yiyebiliyor, gülebiliyor ve konuşabiliyor. Hem çiğneme hissinin normale en yakın olması hem de diğer dişlere müdahale etme gereksinimi olmadan uygulanabilen bir tedavi olması nedeniyle günümüzde implant tedavisi en çok uygulanan tedavi yöntemlerinin başında geliyor.

 

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İmplant tedavisi için genellikle bir hafta yeterli olmakla birlikte kendinden eriyebilen dikişler sayesinde bir günde de tedavi yapılabiliyor. Ancak bu durumda geçici protez yapılamıyor. İlk aşama implant tedavisi olup ikinci aşamada yaklaşık 3 – 6 aylık bir süre içerisinde implantın kemiğe kaynaması bekleniyor. Ardından bir haftalık süre içerisinde implantın üzerine gelecek porselenler yapılıyor. 

Cerrahi bir işlem olan ve lokal anestezi altında gerçekleştirilen implant tedavisinde tek bir implantın yapım süresi yaklaşık 10-15 dakika oluyor. 

 

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi uygulanacak olan hastaların belirli kriterleri taşıması gerekiyor. Bu nedenle hastanın diş hekimi tarafından çok dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi tedavinin başarısını doğrudan etkiliyor. Vücut sağlığının cerrahi müdahale için uygunluğunun yanı sıra klinik açıdan da detaylı bir hasta değerlendirmesi yapılıyor. Ne tür bir protez yapılacağı, protezin hangi bölgelere uygulanacağı ve kaç adet implant konulacağı tespit ediliyor. Kaç adet implantın hangi bölgelere hangi pozisyonda yerleştirileceğinin belirlenmesinde tüm alt ve üst çeneyi gösteren ve panoramik olarak adlandırılan filmin yanı sıra mevcut kemik yapısını üç boyutlu olarak gösteren volumetrik bilgisayarlı tomografilerden de yararlanılabiliyor. 

İmplant tedavisi sedasyon, genel anestezi ya da lokal anestezi altında uygulanıyor. Hastanın çene kemiklerinin ve kalan dişlerinin ölçüleri alınıyor. Takılacak olan protezlere destek amacıyla yerleştirilen implantlar diğer bir deyişle yapay diş kökleri de sayılabilen ve uzun süre kullanılabilen titanyum vidalar, hastanın çene kemiğine yerleştiriliyor. Her bir implant için bu süre yaklaşık 10-25 dakika oluyor. Yerleştirilen implantların gerçek diş kökünün yerini alabilmesi için çene kemiğiyle kaynaşması ve uyuşması bunun için de öncelikle çene kemiğine tutunması gerekiyor. Bu süre genel olarak 3 ile 6 ay arasında olmakla birlikte kemik yapısına bağlı olarak kişiden kişiye değişebiliyor. Bu süre içerisinde implantlar, üzerine koyulacak protezleri taşıyacak duruma geliyor ve implant tedavisinin son aşamasına hazır oluyorlar. Hasta çok güçlü bir kemik yapısın sahip olduğunda iyileşme süreci çok daha kısa sürebiliyor ve diş yerleşimi daha kısa sürede yapılabiliyor. İmplant tedavisindeki tüm bu aşamaların gerçekleşebilmesi için hastanın güçlü bir kemik yapısına ve sağlıklı diş etlerine sahip olması gerekiyor. Bu koşulları yerine getiremeyen hastalarda ilave kemik cerrahisi uygulamalarına başvurulabiliyor. 

İlave kemik cerrahisi uygulamaları kapsamında; implant tedavisinin yapılabilmesi için yeterli güçte ve boyutta olmayan kemiğin kalınlığı ve yüksekliği lokal anesteziyle kemik tozu takviyesi yapılarak artırılabiliyor. Hastanın kemiğiyle yerleştirilen kemik tozunun yer değiştirebilmesi ve implant desteği için yeterli güce erişebilmesi için yaklaşık 6 ay beklenmesi gerekiyor.

 

İmplant Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

İmplant tedavisi 18 yaşın üzerinde olup çene ve yüz gelişimi tamamlanmış kişilere uygulanabiliyor. Tedavi uygulanmadan önce hastanın çene yapısının implant tedavisi için uygun olup olmadığı röntgen çekilerek tespit ediliyor. Şeker hastalarına implant tedavisi uygulanacak ise tedaviye başlanmadan önce hastalığın kontrol altına alımın olması gerekiyor. Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda tedaviden önce ilaçlar doktor kontrolünde kesiliyor. Kemik erimesi olan hastaların uygun tedavi aldıktan sonra implant tedavisine başlaması öneriliyor.

En az bir ya da daha çok eksik dişi olan, implantların sabitlenmesi açısından kemikleri yeterli olan ya da kemik grefti yapabilen, sağlıklı ağız dokusuna sahip olan, kemik iyileşmesini olumsuz yönde etkileyecek hastalıkları olmayan, takma diş takmak istemeyen kişilere implant tedavisi uygulanabiliyor.

Baş ve boyun bölgesinde radyoterapi uygulanmış kişilere ve kemik gelişimi henüz tamamlanmamış kişilere implant tedavisi yapılamıyor. Sigara kullanımı ağız içerisindeki yaraların iyileşmesini baskıladığı için implant başarısını düşürebiliyor. Bu nedenle sigara kullanımı çok fazla olan kişiler implant tedavisi için uygun adaylar olarak kabul edilmiyorlar. 

Bazı kalp hastalıklarında, kan pıhtılaşma sorunlarında, romatizmal hastalıklarda, kontrol altına alınamayan şeker hastalığında, çenedeki kemik yapısının uygun olmayıp yetersiz ya da anatomik açıdan riskli olduğu durumlarda ve hastanın implant sonrası ağız temizliğini tam olarak sağlayamayacağı durumlarda implant tedavisi uygulanmıyor. 

Diş İmplantı Yaptırılmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

İmplant tedavisi cerrahi bir işlem olup alanında uzman ve yeterli donanıma sahip çene cerrahları tarafından uygulanması son derece önemli bir konu olarak kabul ediliyor. Aksi takdirde tedavi sonrası yaşanabilecek ve geri dönüşü olmayan problemlerle karşı karşıya kalınabiliyor. Diş implantı yaptırmadan önce hastanın sağlığı ile ilgi tüm detayları, varsa hastalıklarını ve kullandığı ilaçlarla ilgili bilgileri doktoruna eksiksiz bir şekilde belirtmesi gerekiyor. Ayrıca diş implantı yaptırmadan önce ve yaptırdıktan sonra doktorun tüm önerilerine eksiksiz olarak uyulması tedavinin başarısı üzerinde büyük rol oynuyor.

All On Four Konsepti

All-On-4 konsepti, diğer tam ağız implant seçeneklerine uygun fiyatlı bir alternatiftir. Bu konsepte göre, tam ağız protezi veya sabit bir köprü, çene kemiğine yerleştirilen 4 implant ile desteklenir. All-On-4 konsepti ayrıca diş hekimlerine ve hastalara sinüs tabanı kaldırma, alt alveolar sinir lateralizasyonu gibi ileri implant prosedürlerinden kaçınma olanağı sağlar.

All On Six ve All On Eight Konsepti

All-On-6, tek bir çenede yerleştirilen 6 dental implant ile desteklenen sabit bir köprüden oluşan bir tam ağız diş implant konseptidir. Bu konsepte göre, her bir implant, çiğneme ve öğütme sırasında all-on-4 konseptine kıyasla daha az oklüzal stres miktarına maruz kalır. İmplantların konumlarına bağlı olarak, bu konsept için ileri diş implant prosedürleri gerekebilir.

İmplant Destekli Kaplamalar ve Köprüler

Bir eksik dişi bir dental implant ile yerine koymak, bir diş köprüsü yerine getirmekten birçok avantajı beraberinde getirir. Bir eksik dişi bir diş köprüsü ile değiştirirken, eksik dişin ön ve arka dişi köprü abutmenti olarak işlev görmesi için delinmelidir. Bu durum, ‘abutment’ dişler zaten zarar gördüğünde oldukça kabul edilebilir bir durumdur. Ancak eksik dişin yanındaki dişler tamamen sağlıklıysa, köprü seçeneği gereksiz yere invaziv olabilir. Bu durumda eksik diş, yanındaki dişlere herhangi bir zarar vermeden tek bir dental implant ile geri kazandırılabilir.

Diğer seçeneklere kıyasla daha koruyucu bir seçenek olmasının yanı sıra, tek bir dental implant seçeneği neredeyse 3 birimli bir diş köprüsü ile neredeyse aynı maliyeti taşır.

Tedavi Süreçleri

Her hastanın çene yapısı farklıdır ve Türkiye’de dental implant tedavisi için standartlaşmış bir tedavi süresi yoktur. Dental İmplant prosedürleri Türkiye’deki tek bir ziyarette tamamlanabilir veya en az 3 aylık aralıklarla birden fazla ziyaret gerektirebilir. Tek bir ziyarette tedavi tamamlanacaksa genellikle yaklaşık 10 güne ihtiyacımız olur. Tam çene implantları da dahil olmak üzere birden fazla ziyaret gerektiren durumlarda, Türkiye’deki ilk ziyaret 2 gün kadar kısa sürede tamamlanabilir.

İmplantları yerleştirir ve ertesi gün geçici protez sağlarken, hastalarımıza ülkelerine doğrudan geri gitmek yerine birkaç gün daha kalmalarını öneririz. Hastalarımız ek günlerin otel masraflarıyla ilgili endişe etmemelidir, çünkü 5 yıldızlı konaklama ve özel araç transferleri ücretsiz hizmetlerimiz arasındadır.

Dişhekimlerimiz, dental implant ziyaretlerini planlarken birçok faktörü göz önünde bulundurur, bunlar sınırlı olmamak üzere;

·         Kemik Kalitesi

·         İmplant Sayısı

·         Tek Çene veya Çift Çene

·         Sistemik Hastalıklar (Diyabet, Kemik hastalıkları, Kalp Durumları ve daha fazlası)

·         İmplantların Primer Stabilitesi

·         İleri İmplant Prosedürleri

Türkiye’de tam çene dental implantlar için ziyaret planı örneği, sistemik bir hastalık olmadığında ve ortalama kemik kalitesi:

·         İlk Ziyaret (6 Gün): İmplantlar + Geçici Protez (uygulanabilirse)

·         İkinci Ziyaret (8 Gün): İlk ziyaretten 3 ay sonra. Kalıcı köprü bu ziyarette sağlanacaktır.

Özel tedavi planları, teklif aşamasında çevrimiçi bir danışmanlık sonrasında diş hekimlerimiz tarafından sunulacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Dental İmplantlar, eksik dişleri yerine koymak için en güvenilir tedavi seçeneklerindendir. Titanyumdan yapılmış olup biyo-uyumludur. Diş implantları, çene kemiğine yerleştirilir ve sonradan taç veya protez ile kaplanmak üzere bir çekirdek olarak kullanılır.

Bir dental implantın bileşenleri nelerdir?

Bir dental implant, iki ana bölümden ve bir yapay dişten oluşur. Bu bölümler, dental implantın gövdesi ve abutment’ı olarak adlandırılır. Gövde: Gövde, çene kemiğinin içine yerleştirilecek olan dental implantın ana bölümüdür. İmplant gövdesi çene kemiğiyle kaynaşır ve abutment’ı taşır. Abutment: Abutment, implant gövdesine monte edilen parçadır. Bu, implant gövdesi ile taç veya protez arasındaki bağlantıyı sağlayan bir bağlayıcı olarak düşünülebilir. Yapay Diş: Bu, dental implantın tek görünür kısmıdır. İmplant abutment’ına vidalanır.

İmplant cerrahisi sırasında ağrım olur mu?

Dental İmplant prosedürleri lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Çene uyuştuktan sonra hastalar, implant yerleştirme işlemi sırasında herhangi bir ağrı hissetmezler. Dahası, çoğu hastamız ameliyat sonrası ağrı hissetmediklerini söyler.

Cerrahi işlemler ne kadar sürer?

Tek bir Dental İmplant prosedürü, anestezi sonrası yaklaşık 15-20 dakika sürer. Tam Çene Dental İmplant cerrahisi, 3 saate kadar sürebilir.

Dişlerimi çektirip dental implantlarla değiştirmeli miyim?

Birçok kişi sağlıklı tüm dişlerini çıkarıp porselen-metal veya zirkonya kaplamalarla desteklenmiş implant köprüsü ile değiştirme düşüncesindedir. Ancak bir dişi çekmek, diş problemlerini çözmek için son seçenek olmalıdır. Hiçbir dental protez, sağlıklı dişiniz kadar rahat ve doğal hissettirmeyecektir. Elbette, eksik, gevşek veya ciddi şekilde hasar görmüş bir dişin yerine konması için dental implantlar en iyi seçeneklerdir. Ancak bu, doğal dişinizden daha rahat oldukları anlamına gelmez.

İmplant ameliyatı sonrası ne kadar beklemeliyim?

Bir dental implant ile çene kemiği arasındaki kaynaşma süreci ortalama olarak yaklaşık 3 ay sürer. Bu süre zarfında geçici protezler kullanacaksınız. Ayrıca, çene kemiği kalitesi iyiyse, protezleri ve kaplamaları ilk ziyaret sırasında takarız. Bu, sağlıklı çene kemiğine sahip hastalarımızda başarıyla gerçekleştirdiğimiz yaygın bir prosedürdür.

Kaynaşma süresi, hastanın tıbbi durumları ve yerleştirilecek implant yüzeyinde kullanılan teknoloji gibi sebeplerden etkilenebilir. Özellikle diyabet hastaları için füzyon süresi artabilir.

Kaynaşma süresini azaltmak ve implantasyon bölgesinde kemik oluşumunu artırmak için yaygın olarak birçok durumda kullandığımız PRGF gibi farklı teknikler bulunmaktadır.

Dental implant operasyonu sonrası yüzümde şişme olur mu?

Bu soruya evet veya hayır demek zor. Karmaşık cerrahi işlemler ve birden fazla implant yerleştirilmesi sonrası birkaç gün boyunca yüzde şişme olması mümkündür. Bu ayrıca hastanın alışkanlıklarına ve tıbbi durumuna bağlıdır. Hastalarımızın büyük bir yüzdesi, ameliyat sonrası şişme veya ağrı yaşamadıklarını bildirdi.

 

implant Tedavisi Nedir?

Ağızda eksilen dişlerin yerine çene kemiği içerisine yerleştirilen titanyum vidalardan destek alınarak restorasyonlar yapmaktır. Bu tek diş eksikliğinde diğer dişleri kesmeden araya titanyumdan bir kök koyup onun üzerine yeni dişi yerleştirmektir.

 

İmplant Tedavisi Kaç Yaşında Yapılır?

Genelde kemik gelişimi bitiminden sonra yapmak istenir. Bu da kadınlarda yaklaşık 21 erkeklerde 25 olarak geçebilir.

 

İmplant Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

Tek , çoklu veya total diş eksikliklerinde yapılabilir İmplantı yerleştirecek kadar kemiği bulunan bireylerde direkt olarak olamayanlarda kemik eklenerek yapılır. Son 2-3 yıl içerisinde kemik erimesi tedavisi görenlerde herhangi bir cerrahi tedavi yapmak ciddi komplikasyonlar ortaya çıkarabildiğinden implant yapmak uygun değildir. Genel durumun iyi olması gerekir ve yine cerrahi bir işlem olduğu için kan değerlerinin iyi olması gerekir. Şeker hastalığı olanlara da implant yapılabilir ama şekerin kontrol edilebilir durumda olması implant ömrünü uzatır.

 

 

telefon style="font-size: 30px; color: white; padding-top: 3px">
Whatsapp